indirFıstıklı Sucuk

Malzemeler:

Kesmelik Pekmez

Antep Fıstığı

İp

İğne

Tarifi:

İlk önce ipi iğneye geçirdikten sonra kabuksuz Antep fıstıklarını ipe geçirin ve üzerine kesme  ya da pestil için hazırlanan pekmeze batırıp çıkarın. Fıstıkların üstü iyice pekemz tutunca ipleri güneş gören bir yerde kurutmaya bırakın. Fıstıkların üstündeki pekmez kuruduğunda Fıstıklı Sucuğunuz hazır olacaktır.

Fıstıklı sucuk daha çok çerez olarak tüketilir ve Şanlıurfa tatlıları içinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca sağlıklı olması bakımından da rahatça yenebilecek bir tatlıdır. Ortalama bir porsiyon fısıklı sucuk 290 kaloridir.

Fıstıklı SucukUrfa KültürüHalil İbrahim Sofrasıfıstıklı sucuk kaç kaloridir,fıstıklı sucuk nasıl yapılır,fıstıklı sucuk tarifi,fıstıklı sucuk yapımı,Şanlıurfa,şanlıurfa kültürü,şanlıurfa yemek kültürü,şanlıurfa yemekleri,şanlıurfada ne yiyebilirim,urfa,urfa kültürü,urfa yemekleriFıstıklı Sucuk Malzemeler: Kesmelik Pekmez Antep Fıstığı İp İğne Tarifi: İlk önce ipi iğneye geçirdikten sonra kabuksuz Antep fıstıklarını ipe geçirin ve üzerine kesme  ya da pestil için hazırlanan pekmeze batırıp çıkarın. Fıstıkların üstü iyice pekemz tutunca ipleri güneş gören bir yerde kurutmaya bırakın. Fıstıkların üstündeki pekmez kuruduğunda Fıstıklı Sucuğunuz hazır olacaktır. Fıstıklı sucuk daha çok çerez...
Paylaş: