domatesli-kıymalı yemeği tarifi
Domatesli-Kıymalı Yemeği

DOMATESLİ-KIYMALI TARİFİ

Şanlıurfa yemekleri, Şanlıurfa’da ne yenir dendiğinde akla ilk gelen tabi ki fırın yemekleridir. Ancak şu da bir gerçektir ki Urfa e yemekleri akıl sır ermeyecek kadar zengindir. Fırınların elbette Şanlıurfa’mızda önemli bir yeri vardır. Ancak fırınlar daha önceleri bu kadar aktif değilken ev hanımları yemeklerini evde yapıyorlardı. Şimdi çoğu ev hanımının adını bile duymadığı envai çeşit yemek yapılmaktaydı Urfa mutfaklarında. Fırın kültürümüz son zamanlarda iyice artış göstermiştir. Urfa fırınları da artık bir nevi mutfak görevini görmektedirler. Yani Şanlıurfa’da fırın demek mutfak demektir. Şanlıurfa mutfağını yakından tanımak istiyorsanız fırınlarımıza uğramayı unutmayın. Şimdi size tarifini vereceğimiz yemek de genellikle fırında yapılmaktadır.

Malzemeler:

250 gram kıyma

5 adet domates

2 adet kırmızı biber

1 tane soğan

1,5 yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, isot, karabiber

(İsteğe göre salça da konabilir.)

Domatesli-Kıymalı Tarifi

Domateslerin kabukları soyulup domatesler küp şeklinde doğranır. Daha sonra domatesleri fırın tepsisine koyun. Daha sonra biber ve soğanı ince ince doğrayın ve domatesin üstüne ekleyin kıymayı da ekleyerek üstünde sıvı yağı gezdirin. Tuz, isot ve karabiberi de ekledikten sonra malzeme tepsiye eşit dağılacak şekilde karıştırılır. Yemeği fırına gönderin. Afiyet olsun.

Evde yapacaksanız domatesleri, soğanı ve biberi aynı şekilde doğrayın. Daha sonra yağı bir tavada kızartıp üstüne kıymayı ekleyin. Karıştırın kıyma pişene kadar. Kıyma piştikten sonra üstüne diğer malzemeleri de ekleyin. Tuzunu, isotunu ve karabiberini de ektikten sonra üstünü kapatın. Yemek suyunu iyice çektiğinde yemeğiniz hazırdır. Afiyet olsun.

(Kaynak foto: sihirlifirin.blogcu.com)

 

Domatesli-KıymalıUrfa KültürüHalil İbrahim Sofrasıdomatesli-kıymalı tarifi,şanlıurfa yemekleri,şanlıurfanın yemekleri,urfa yemek kültürüDOMATESLİ-KIYMALI TARİFİ Şanlıurfa yemekleri, Şanlıurfa’da ne yenir dendiğinde akla ilk gelen tabi ki fırın yemekleridir. Ancak şu da bir gerçektir ki Urfa e yemekleri akıl sır ermeyecek kadar zengindir. Fırınların elbette Şanlıurfa’mızda önemli bir yeri vardır. Ancak fırınlar daha önceleri bu kadar aktif değilken ev hanımları yemeklerini evde yapıyorlardı. Şimdi...
Paylaş: