IMG_1059Cacık

Malzemeler:

3 adet salatalık

Yarım kilogram yoğurt

1 diş sarımsak

Tuz

Yarım bardak su

Cacık Tarifi:

Yoğurdu bir kaba koyduktan sonra çırpacak ile iyice çırpıyoruz ve yoğurdu mayi(sıvı) bir hale getiriyoruz. Üzerine iki-üç tutam tuz serpiyoruz. Sarımsağı soyup iyice ezdikten sonra onu da yoğurdun üzerine ekleyin. Salatalıkları alaca şekilde soyduktan sonra rende ile rendeleyin. İsteyenler küçük küpler şeklinde kesebilir salatalıkları. Rendelediğiniz salatalıkları da yoğurdu koyduğunuz kaba koyun ve malzemeleri çırpacak yardımıyla iyice karıştırın. Daha sonra üzerine bir çay bardağı su ekleyip tekrar karıştırın. Cacık yemeğimiz hazırdır. Afiyet olsun.

Cacık diyet ürünlerinin başında gelir. Cacığın bir kâsesi yaklaşık 75 kaloridir. Diyet için uygun ve doyurucu bir yiyecektir. Bir dilim ekmeğin yaklaşık 60 kalori olduğunu düşünürsek bu farkı anlayabiliriz.

 

CacıkUrfa KültürüHalil İbrahim Sofrasıcacık,cacık diyeti,cacık kaç kaloridir,cacık kalori,cacık tarifi,cacık yapımıCacık Malzemeler: 3 adet salatalık Yarım kilogram yoğurt 1 diş sarımsak Tuz Yarım bardak su Cacık Tarifi: Yoğurdu bir kaba koyduktan sonra çırpacak ile iyice çırpıyoruz ve yoğurdu mayi(sıvı) bir hale getiriyoruz. Üzerine iki-üç tutam tuz serpiyoruz. Sarımsağı soyup iyice ezdikten sonra onu da yoğurdun üzerine ekleyin. Salatalıkları alaca şekilde soyduktan sonra rende ile rendeleyin. İsteyenler küçük...
Paylaş: