MRRA_1~1

 

 

 

Mırra

Malzemeler:
Yeterli miktarda çekirdek kahve
kahve tavası
kahve kaşığı
kahve dibeği
kahve tokmağı
2 kahve gümgümü
kahve fincanı
kahve ibriği.

Tarifi:
Kahve günlük kullanıma yetecek kadar kavrulur ve dibekte ezilir. Gümgümde bir miktar kaynatılır, dinlendirilir ve süzülerek diğer gümgüme alınır; tekrar kaynatılır ve suyu süzülür. Dinlendirilen sıvıya yeniden kahve atılarak tekrar kaynatılır. Bu kaynatma işlemi birkaç kez devam eder ve kontrol edilerek içilecek kıvama geldiği fark edilince kahve ibriğine konur ve servis yapılır.

Şanlıurfa’da mırra başlı başına bir kültürdür. Mırrayı içtiğiniz zaman eğer yere indirirseniz fincanın yanına para koymanız gerekir ve masaya bıraktığınız fincan sürekli servis eden tarafından doldurulur. Doyduğunuz zaman fincanı elinizde tutmanız, servis tepsisi geldiğinde servis tepsisine koymanız gerekir. Afiyet Olsun, Noşi Can Be, Sıhhah ve A’fiyeh.

MırraadminHalil İbrahim Sofrasıacı kahve,kahve türleri,mırra,mırra adabı,mırra faydaları,mırra kahve,mırra kahvesi,mırra nasıl yapılır,mırra nedir,mırra yapılışı,urfa kahvesi      Mırra Malzemeler: Yeterli miktarda çekirdek kahve kahve tavası kahve kaşığı kahve dibeği kahve tokmağı 2 kahve gümgümü kahve fincanı kahve ibriği. Tarifi: Kahve günlük kullanıma yetecek kadar kavrulur ve dibekte ezilir. Gümgümde bir miktar kaynatılır, dinlendirilir ve süzülerek diğer gümgüme alınır; tekrar kaynatılır ve suyu süzülür. Dinlendirilen sıvıya yeniden kahve atılarak tekrar kaynatılır. Bu kaynatma işlemi birkaç kez devam eder...
Paylaş: