ÇİĞKÖFTEcigkofte-ic

Malzemeler:

500 gram iki kere çekilmiş kıyma (yağsız yerinden – Sabah erkenden gidip makine hiç kullanılmadan çektirirseniz daha da yağsız olur)

1 kg bulgur (etin 2 katı)

5 domates rende (macun kıvamına getirmek için biraz daha fazla katılabilir)

3 sogan ve 2 diş sarımsak rende

250 gr. salça

Nar ekşisi, sumak, karabiber, tuz, kırmızı biber, isot(biber) ve damak zevkinize göre baharat…

5 limon

1 bağ maydanoz

1 bağ yeşil soğan

Çiğ köfte yoğurmak için özel tepsi (tırtıklı olursa daha kolay olacaktır)

Hijyen amaçlı steril eldiven

Tarifi:

Malzemeleri gibi tepsinin içine koyun. İsot ve salçayı zeytinyağı ile rengi çıkana kadar kızdırın ve onu da tepsiye katın. Sıkıtığınız limon suyunu da katın ve yoğurun. Biraz kıvam aldıktan sonra (20-30 dakika), eti de katın. Yoğurmaya devam edin. Et iyice pişene, karışım macun kıvamına gelene kadar yoğurun. Karışım kuru kalırsa ağız tadına göre rende domates, zeytinyağı, limon suyu ya da nar ekşisi az da olsa su katabilirsiniz. Hazır olup olmadığını anlamak için biraz tadın eğer bulgur dişlerinizde sertlik hissi veriyor ses çıkarıyorsa olmamış demektir. Hazır olduğunu düşündüğünüzde iyice kesilmiş maydanoz ve taze soğanı ekleyerek biraz daha yoğurun. Son olarak da avucunuzla sıkıp servis edin.

ÇiğköfteUrfa KültürüHalil İbrahim Sofrasıçiğköfte,çiğköfte ekşi,Çiğköfte nasıl yapılır,Çiğköfte tarifi,Etli Çiğköfte,etsiz çiğköfte tarifi,Urfa ÇiğköftesiÇİĞKÖFTE Malzemeler: 500 gram iki kere çekilmiş kıyma (yağsız yerinden – Sabah erkenden gidip makine hiç kullanılmadan çektirirseniz daha da yağsız olur) 1 kg bulgur (etin 2 katı) 5 domates rende (macun kıvamına getirmek için biraz daha fazla katılabilir) 3 sogan ve 2 diş sarımsak rende 250 gr. salça Nar ekşisi, sumak, karabiber, tuz, kırmızı biber, isot(biber)...
Paylaş: