urfa kalesi fotoğrafıŞanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa şehrinin güneybatısında, Aynı Zeliha ve Balıklıgölün güney tarafındaki Damlacık tepesi üzerine kurulu Şanlıurfa kalesi bugün bazı yapılarıyla ayakta durmakta ve tarihi seven ziyaretçilerini beklemektedir. Şanlıurfa kalesinin bir tarafı doğal olarak dik yamaçlı, diğer tarafları ise savunma hendeği şeklinde kazılmış ve düşmana geçit verilmemesi sağlanmıştır. M.S sonra III. yy’da Seleukoslar’a ait kalıntılar üzerine yapıldığı bilinen kale, Abbasiler döneminde tekrar imar edilmiş ve kullanılmıştır. İç kale Romalılar tarafından yapılmış olup sonradan genişletilmiştir. İç kale 25 burçtan oluşmaktadır. Kale yapımında Roma ve İslam kültürüne ait kalıntılar bulunmaktadır. Kalenin içinde bulunan iki korinth başlıklı sütun bugün dimdik ayakta durmaktadır. Ayrıca kalede bulunan Süryanice kitabede “Ben askeri komutan Barş(Amaş-Güneşin Oğlu) nun oğlu Aftuha. Bu sütunu ve üzerindeki heykeli başvekil Ma’nu  kızı (Kral Ma’nu) eşi, hanımefendi ve kraliçe Şalmeth için yaptırdım” yazısı yer almaktadır. Anıtta adı geçen kişi Edessa kralı Manu’dur.

Tarihe yolculuk yapacağınız, tarihin eski çağlarının kokusunu alacağınız bu güzide mekân siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Şanlıurfa KalesiUrfa KültürüTuristik MekanlarŞanlıurfa,Şanlıurfa Kalesi,şanlıurfa kalesi fotoğrafları,şanlıurfa kalesi hakkında kısa bilgi,şanlıurfada gezilecek yerler,urfa,urfa gezi rehberi,Urfada gezilecek yerlerŞanlıurfa Kalesi Şanlıurfa şehrinin güneybatısında, Aynı Zeliha ve Balıklıgölün güney tarafındaki Damlacık tepesi üzerine kurulu Şanlıurfa kalesi bugün bazı yapılarıyla ayakta durmakta ve tarihi seven ziyaretçilerini beklemektedir. Şanlıurfa kalesinin bir tarafı doğal olarak dik yamaçlı, diğer tarafları ise savunma hendeği şeklinde kazılmış ve düşmana geçit verilmemesi sağlanmıştır. M.S sonra III....
Paylaş: