imagesDeyr Yakup (Yakup’un Manastırı)

Hıristiyanlık inancının bilinen en eski manastırı olan Deyr Yakup isimli manastır Şanlıurfa ilinin güneyinde yaklaşık olarak otuz kilometre uzaklıktadır. Yıkılmayla karşı karşıya olan manastır ciddi bir korumaya ve restorasyona ihtiyaç duymaktadır. Urfa’nın tarihi kalıntıları arasında ihtişamlı ve önemli bir yere sahip olan manastır dünya tarihinde de önemli bir konuma sahiptir. Yeterince tanıtımı yapılmamış olan Deyr Yakup manastırının önemi hala anlaşılamamıştır. Oysa tanıtımı yapılır ve gerekli tedbirler alınırsa manastırın ziyaretçileri çok olacaktır. Bu da Urfa’nın gelirini arttıracaktır haliyle.

Halk arasında Nemrut’un Tahtı ya da Cin Değirmeni olarak bilinen manastırda taş kitabeler de bulunmaktadır. Kitabelerin 2. Ya da 3. Yy başlarına ait olduğu sanılmaktadır.

Deyr Yakup (Yakup’un Manastırı)Urfa KültürüTuristik MekanlarDeyr Yakup (Yakup’un Manastırı),şanlırfa turistik mekanlar,şanlıurfa nereyi gezebilirim,şanlıurfada gezilecek yerler,şanlıurfanın tarihi yerleri,şanlıurfanın ünlü yerleri,Urfada gezilecek yerlerDeyr Yakup (Yakup’un Manastırı) Hıristiyanlık inancının bilinen en eski manastırı olan Deyr Yakup isimli manastır Şanlıurfa ilinin güneyinde yaklaşık olarak otuz kilometre uzaklıktadır. Yıkılmayla karşı karşıya olan manastır ciddi bir korumaya ve restorasyona ihtiyaç duymaktadır. Urfa’nın tarihi kalıntıları arasında ihtişamlı ve önemli bir yere sahip olan manastır dünya tarihinde de...
Paylaş: