ANLURF~1Balıklı Gölün Hikayesi:

Nemrut zulmü ile çevresine korku ve dehşet verir. Bu dönemde din adamlarına bir gece gördüğü rüyayı sorar. Doğacak çocuklardan birisi onun sonu olacaktır. Bunu duyan Nemrut o yıl doğacak bütün çocukların katledilmesini emreder. Bunu duyan İbrahim peygamberin annesi Sara Hatun kaçarak bir mağaraya saklanır. Çocuğu bu mağarada dünyaya getirir, dallardan bir beşik yapar, çocuğu burada görürler. Nemrut’un huzuruna çıkarırlar. Hiç çocuğu olmayan Nemrut onu sever ve İbrahim Peygamberi yanına alıp sahip çıkar.


Nemrut’un zalimliği, haksızlığı ve putlara tapması, halkından putlara tapmaya zorlayışını gören İbrahim Peygamber insanların kendi elleri ile yaptıkları bu putların Allah olmadığını dile getirir. Halka bu düşüncelerini söyler. Halk korkudan konuşamaz ve bir karşılık veremezler. Nemrut’un evlat edindiği Zeliha ona güvenir, ama Nemrut’tan o da çok tırsmaktadır. Hz.İbrahim ile Zeliha arasında bir sevgi bağı vücut bulur. Bir merasim günü herkesin törene gittiği bir anda Hz İbrahim sarayın putlar kısmına gider. Bir baltayla bütün putları yerle bir eder, baltayı da en büyük putun boynuna takar. Törenden dönenler endişelenirler. Nemrut’a haber edilir. Rahipler bunu Hz. İbrahim’in yapabileceğini dile getirirler. Nemrut bir kurulla onu sorguya çeker, Hz. İbrahim bakın işte balta büyük putun boynunda. Balta kimdeyse bu işi o yapmıştır der. Öfkelenen Nemrut, taştan yapılmış bir put nasıl olur da baltayı eline alıp bu işi yapar diye bağırınca Hz. İbrahim işte benim anlatmak istediğim de buydu. Siz kendi ellerinizle meydana getirdiğiniz bu taş parçalarından medet umuyor, sizi kötülüklerden korumasını istiyorsunuz. Tanrı diye ona tapıyor, adaklar adıyor, başınız daralınca ona sığınıyorsunuz. Bu sahiden tanrı ise neden diğerlerini parçalamasın ki deyince şaşıran Nemrut ve çevresindekiler İbrahim’in üzerine gelirler. Nemrut Hz. İbrahim’in yakılmasını buyurur. Her taraftan toplanan odunlar Halilürrahman Gölü’nün bulunduğu yere getirilir. Odunlarla neredeyse bir tepe oluşur. Nemrut’un kalesinin

9314784_lkuzeyinde iki büyük sütun inşa edilir. Hz. İbrahim  bu sütunlar arasına gerilerek halatla ateşe fırlatılmak istenir.  Zeliha gece gündüz babasına yakarır. Ama Nemrut kararından vazgeçmez.

Hz. İbrahim sütunlar arasına gerilen halattan ateşe atılır. Odun yığınlarının ortasına düşer düşmez ateş esrarengiz bir biçimde su olur. Atılan odunlar ise balık olur. Hemen yanı başında küçük bir göl daha bulunur. Balıklar yandıkları için üzerinde kara lekeler oluşmuştur. Göle Halilürrahman Gölü adı verilmiştir bu hadiseden sonra. Rivayetlere göre Zeliha’nın göz yaşlarından oluşan küçük göle de Zeliha’nın göz yaşları manasına gelen Aynızeliha denmiştir. Halk arasında göl veya göldeki balıklar kutsaldır. Bu balıklara dokunanların öleceği, yada başına bela geleceği kanısı vardır. Ayrıca balıkları kestiğiniz zaman balıkların tahtaya ya da oduna tekrar dönüşeceği inan cı vardır halk arasında her ne kadar doğruluğu sabit değilse de. Balıklıgöl Urfa’nın en çok turist çeken mekanların başında gelmektedir.

Urfa Kültürüİlginç Hikâyeleraynızeliha gölü,balık,balıklı göl,Balıklı gölün hikayesi,hikaye,İbrahim peygamber,mancınık,nemrut,urfa hikayeleriBalıklı Gölün Hikayesi: Nemrut zulmü ile çevresine korku ve dehşet verir. Bu dönemde din adamlarına bir gece gördüğü rüyayı sorar. Doğacak çocuklardan birisi onun sonu olacaktır. Bunu duyan Nemrut o yıl doğacak bütün çocukların katledilmesini emreder. Bunu duyan İbrahim peygamberin annesi Sara Hatun kaçarak bir mağaraya saklanır. Çocuğu bu mağarada dünyaya...
Paylaş: